מה ערן חושב על: מימון המונים

ערן אביאניבעקבות שאלה שנשאלה בפייסבוק החלטתי לשתף אתכם בדעתי לגבי מימון המונים.  התשובה הקצרה שלי הייתה שאני בעד הרעיון, אבל השימוש בפועל שנעשה עם כלי זה גורם לי להסתייגות מסוימת. הנה התשובה הארוכה:

חשוב לציין שמדובר כאן בדעתי בלבד, שנובעת מההבנה שלי של המונח "מימון המונים". יש לציין גם שהנקודות שאני מעלה פה לא בהכרח תקפות לגבי כל הפרויקטים שראיתי.

מה זה מימון המונים?
מימון המונים זו שיטה יחסית חדשה למימון פרויקטים שונים על ידי פנייה לכמה שיותר משקיעים קטנים מהציבור הרחב במקום לפנות למעט משקיעים גדולים. בניגוד למימון רגיל, הזכויות על המוצר הסופי נשארות במלואן ברשות היוצר, ובמקום אותן זכויות מקבל כל משקיע תשורות שנקבעו מראש תמורת כספו (לפי סכום ההשקעה). בסך הכל עסקה מוצלחת עבור שני הצדדים.

בשנתיים האחרונות ראינו מספר פרויקטים כאלו למימון קומיקס ישראלי חדש, שזה דבר נפלא. אם ניתן להסיר את אחד מהמכשולים מדרכו של יוצר קומיקס מקומי, אני בהחלט בעד, אבל יש כמה דברים שראיתי שהפריעו לי:

1. היעדים.
עבור כל פרויקט נקבע סכום יעד אליו צריך להגיע על מנת לזכות במימון. למיטב הבנתי מדובר בסכום לו זקוק היוצר על מנת להשלים את הפרויקט. במקרה של הפקת קומיקס אני מניח שמדובר בעיקר בעלויות של בית הדפוס, אליהן אפשר להוסיף עלויות משלוח של התשורות למשקיעים (כי זה יכול בהחלט להצטבר), עמלה לאתר דרכו יתבצע מימון ההמונים ואולי כמה הוצאות קטנות הקשורות לתשורות עצמן. בפועל, אני רואה יעדים גבוהים פי שניים ויותר מהסכום הנדרש עבור דברים אלו. בחלק מהפרויקטים נאמר בפירוש שחלק מהסכום מיועד "לאפשר ליוצר להשלים את העבודה". במילים אחרות מדובר בשכר עבור אותו יוצר.

ובכן, מי כמוני יודע כמה עבודה נדרשת כדי להפיק קומיקס, וכמה זה קשה לעשות זאת ולהתפרנס במקביל, אבל חשוב גם לזכור שהפרויקט לא מתחיל ומסתיים עם המימון. בסופו של דבר אותו יוצר נשאר עם כמות מסוימת של החוברת המוכנה ביד, והזכויות המלאות עליה. כעת עליו למכור את העותקים וכך להרוויח את שכרו. תקראו לי רשע, אבל לדעתי יש הבדל בין לעזור להרים פרויקט לבין להבטיח רווח מסוים עליו.

אגב, אם, לדוגמה, יוצר הפרוייקט היה רק הכותב והיה עליו לשלם לצייר על מנת להפיק את החוברת שלו, אפשר בהחלט לראות את שכרו של הצייר כחלק מעלות ההפקה. ברוב הפרויקטים של קומיקס ישראלי שאני ראיתי יוזם הפרויקט היה היוצר היחיד ובעל הזכויות עליו.

2. התשורות.
לאחרונה ראיתי שעלה פרויקט חדש לאתר למימון המונים, אחד שכבר נחשפתי אליו. נכנסתי לדף הפרויקט במטרה לתמוך בו, אבל היחס בין סכום ההשקעה לתשורות לא הסתדר לי. איני יודע עדיין כמה תעלה החוברת במידה ותצא לאור, אבל אני מאמין שתעלה לכל היותר חצי מהסכום שעליי להשקיע על מנת לקבל עותק ממנה. המשמעות היא שכתומך עליי לשלם מחיר כפול עבור החוברת מאשר אם ארכוש אותה אחרי שתצא (אם תצא).

אחד הטיעונים המרכזיים שמלווים את רעיון מימון ההמונים הוא שלא מדובר בתרומה אלא בהשקעה, אבל אם עליי לשלם, למשל, ארבעים ש"ח עבור גיליון בודד ועוד שבעים ש"ח עבור פוסטר ואולי עוד מאה ש"ח עבור חתימה, הייתי אומר שאו שאכן מדובר בתרומה או שעבדו עליי. האם תרומה זה דבר רע? לא, אבל זה מוביל אותי לנקודה הבאה.

3. מימון המונים = סקר שוק?!
אמנם זו אולי לא כוונת המשורר, אבל…
בשלב זה אודה שגם אני חשבתי על לממן פרויקט בצורה זו, ואחד השיקולים לפנות למימון המונים היה לבחון את המים. אני יודע, למשל, שיש קהל צעיר מכובד לקומיקס מקורי בעברית, ולכן הקומיקס שלי מכוון, או לפחות מתאים, לקהל צעיר. עם זאת, יש לי גם רעיונות לקומיקס בוגר יותר ולא פעם תהיתי אם יש מספיק קהל לקומיקס בוגר בעברית בשביל להצדיק את קיומו. אולי אם אפנה למימון המונים אמצא את התשובה.

הרי זו המטרה, בסופו של דבר. אם אנו מגלים פרויקט שמספיק מעניין אותנו, יש לנו את היכולת לעזור לו להפוך למציאות. ואם ישנם מספיק אנשים שחושבים כמונו, זה גם יקרה. אבל אני רואה יותר מדי פרויקטים זוכים למימון בזכות כמה תורמים בודדים שמשקיעים סכומים גדולים למדי עבור תשורה שלא נראית הולמת. סכומים שבחלקם פשוט הולכים היישר אל כיסו של היוצר. זה יפה שיש אנשים כאלה, אבל זה מרגיש לי כמו ניצול. ברגע שזה יתחיל להרגיש כמו ניצול עבור אותם משקיעים, אנו פשוט נאבד אותם.

בשורה התחתונה…
אני עדיין חושב שמימון המונים זה דבר נפלא, אבל אם נרצה ששיטה זו תישאר רלוונטית ותמשיך לשרת אינספור פרויקטים מגוונים אסור שהיא תהפוך לניצול. יוצר שמרים פרויקט חייב לעבוד קשה כדי ליצור עניין סביבו בקרב כמה שיותר אנשים, להציע תשורות הולמות שבעצמן יעודדו יותר אנשים להשקיע בו, ולזכור שגם אחרי מימון מוצלח יהיה עליו להמשיך לעבוד קשה כדי לספק את התשורות ולקדם את המוצר הגמור.

אבל זו רק דעתי. אם יש נושאים אחרים עליהם תרצו שאחווה דעה, תכתבו לי ב-studio@comicom.co.il.

 

פורסם בקטגוריה חוות דעת. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>