סיכום יום קומיקס חינם 2015

יום שישי

1 במאי, 8:30 בבוקר, רח' קינג ג'ורג' בתל אביב.

יש משהו מאוד מפחיד ומאתגר בלצייר סקיצות מהירות עבור אנשים.

בתור התחלה, זה מלחיץ לצייר "מול קהל", כאילו שאני לא נשפט רק על התוצאה הסופית אלא גם על כל שלב בתהליך.  זה יישמע מצחיק אבל לפתע ישנה ההרגשה שעל כל שינוי בקומפוזיציה או כל קו עפרון שאני מוותר עליו אני מאבד נקודות, למרות שדברים אלו הם חלק בלתי נפרד מתהליך הציור (שלי, לפחות).   אפשר לומר שזה מרגיש קצת כמו מבחן נהיגה. וכל זה, כמובן, מעבר לחשש שהתוצאה הסופית תהיה כישלון מוחלט.

שנית, קיים פה שיקול של זמן.  מצד אחד, אני מעוניין לרצות את האנשים עם סקיצות יפות, וזה לוקח זמן.  מצד שני, אני יושב מול מאות של אנשים ויודע היטב שלא אספיק לצייר לכולם, אבל מעוניין לרצות כמה שיותר מהם.  את האיזון בין זריזות לאיכות קשה למצוא, ורוב הזמן אני מרגיש כמו שאני נמשך לשני הכיוונים במקביל.

שלישית, אני לא יודע מראש מה אני עומד לצייר.  חלק מהבקשות הן של דמויות שמעולם לא ציירתי, חלקן של דמויות שמעולם לא שמעתי עליהן (איזה מזל שאפשר היום למצוא רפרנס בנייד), וחלקן יכולות להיות גם די מעורפלות ("צייר לי איש מצחיק.").  גם אם מדובר בדמות מוכרת, עליי לשחזר בזריזות איך היא נראית, לחשוב על קומפוזיציה ולהתחיל לצייר, בדרך כלל שניות ספורות מהישמע הבקשה (כי בכל זאת עליי לסיים תוך עשר דקות או פחות ולהמשיך לבקשה הבאה).

אז כן, חוויה מפחידה, אבל, כאמור, גם מאתגרת מאוד, והאתגר מספק חלק מהאנרגיה לשבת לצייר ברצף למשך שעות.  שארית האנרגיה הגיעה מקהל המבקרים המדהים שפקד את סניף תל אביב של קומיקס וירקות ביום שישי.  אם לא די בכך שמדובר במאות של חובבי קומיקס בכל הגילאים, שזה מראה נפלא בפני עצמו, כולם המתינו בסבלנות מופתית, לא שמעתי אפילו ויכוח אחד על מיקום בתור, הבקשות נעשו בצורה מנומסת והסקיצות התקבלו בהערכה רבה.  הקהל היה כל כך מדהים עד שלא יכולתי להתנתק מהם אפילו לרגע – לא לאכול, לא לשירותים, לא כלום.

אני מעריך שהתחלתי לצייר בסביבות רבע לתשע בבוקר.  כשסיימתי, השעה הייתה חמש אחר הצהריים.  לצערי, גם לא התעכבתי כדי לצלם חלק מהסקיצות (אם יש מישהו שמוכן לשתף, אשמח אם תשלחו לי תמונה).  הדמות הכי מבוקשת הפעם הייתה איירון מן, עם דדפול במקום השני.  הייצוג הנשי התחלק בצורה קצת יותר שווה כשהמובילות בכמות הבקשות היו וונדר וומן, סקארלט וויץ', הארלי קווין וקטוומן.  בסך הכל אני מעריך שחילקתי בסביבות החמישים סקיצות.

סופרגירל והארלי קווין קופצות לביקור במהלך יום קומיקס חינם.


 

יום שבת

מיטב האמנים מתכוננים לפעולה במוזיאון הקומיקס לקראת יום הקומיקס הבינלאומי.

החוויה במוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס בחולון שונה מאוד מזו בחנויות הקומיקס ביום שלפני.  כאן אין תור ארוך של אנשים שמחכים להתנפל על מבצעים וחוברות חינם.  במקום זה, מאות האנשים שהגיעו למוזיאון התחלקו בין תערוכות, מגוון גדול יותר של יוצרים ורחבת הסדנאות, כך שהאווירה הייתה הרבה יותר נינוחה.  דבר נוסף שנפלא בעיניי לגבי הפעילות במוזיאון היא שאפשר לראות בעיקר משפחות שמגיעות לבילוי משותף – בילוי שמבוסס על קומיקס.

אז במוזיאון ציירתי פחות והקדשתי יותר זמן לשיחות שונות עם המבקרים ועם עמיתיי למקצוע.  עבור יוצרי הקומיקס, אירוע שכזה הוא קצת כמו מפגש משפחתי בו אנו מתעדכנים במעלליהם של כולם וחולקים דעות על המתרחש בתחום ושאיפותינו לתקופה הקרובה.  גם כאן חזרתי עייף אך מאושר ומלא מוטיבציה להמשיך וליצור.

אז… תודה!

תודה רבה לכל מי שלקח חלק ביומיים המופלאים האלו.  לכל המבקרים באירועים השונים וצוותי המארגנים בחנויות ובמוזיאון ולכל היוצרים שלקחו חלק.  היה מדהים!

פורסם בקטגוריה חוויות. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

2 תגובות על סיכום יום קומיקס חינם 2015

  1. מאת רועי‏:

    שכחתי לבקש ציור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>