מה ערן חושב על: ארבעה מופלאים

ארבעה מופלאים

קשה למצוא מישהו שאוהב את הסרט החדש של ארבעת המופלאים, או שרצה לאהוב אותו. הקטילות שלו התחילו לפני כשנה והחריפו עם כל פרט שנחשף לגביו. למרות כל זאת הגעתי לקולנוע עם גישה חיובית ובלי דעה קודמת זמנה לכאן או לכאן, ואלו הן מסקנותיי.

שני דברים לפני שמתחילים:

1. אני לא מתכוון להתייחס לדמיון, או חוסר הדמיון, בין הסרט לקומיקס.
2. בניגוד להרגלי בביקורות סרטים ייתכנו הפעם ספויילרים.

אז מה חשבת?

אני מסכים עם רוב המבקרים שלא מדובר בסרט טוב, אבל גם לא הייתי אומר שסבלתי. להשוות את הסרט הזה לסרטים כמו קטוומן או גוסט ריידר זו, לדעתי, הגזמה פרועה.

הבעיה האמיתית של הסרט היא שהוא מאכזב, ואני לא מתכוון לעמידה בציפיות שמלכתחילה לא היו. לכל אורכו, הסרט רומז ומבטיח ונותן הצצות לפוטנציאל האדיר הטמון בו, ופעם אחר פעם הפוטנציאל הזה מסרב להתממש.

זה מתחיל עם היחסים בין הדמויות השונות: אנו זוכים לראות את ריד ריצ'ארדס ובן גרים כילדים מבלי באמת להבין על מה מתבססת החברות שלהם או לחוש את מהותה או עומקה. למעשה, ברגע שריד זוכה לחברים חדשים, בן לגמרי נעלם עד הרגע בו הוא חייב להיות נוכח.

היחסים בין ג'וני לאביו מסתכמים בסצנה מינורית. היחסים בין ג'וני לאחותו המאומצת מסתכמים בסצנה מינורית. היחסים בין סו לאביה המאמץ לא זוכים להתייחסות כלל, כמו היחסים בין ויקטור (וון דום) לכל שאר חברי הצוות. אנחנו מקבלים רמיזות לגבי משולש אהבה אפשרי בין ויקטור, ריד וסו, אבל ברגע שהוא עומד להיות מורגש, קו זה נקטע וננטש באופן מיידי.

כל זה הופך צורם הרבה יותר בעקבות העובדה שרוב הסרט מתרחש לפני התאונה שנותנת לגיבורינו את כוחותיהם. לכאורה, הסרט מקדיש הרבה זמן בביסוס הדמויות כשבפועל הוא לא מבסס אף אחת מהן.

הייתי רוצה לכתוב בשלב זה שהמצב משתפר אחרי התאונה והכוחות, אבל ההפך הוא נכון כשהאכזבות ממשיכות להיערם. בסצנה מבטיחה במיוחד, ריד זוחל על הרצפה מיד אחרי התאונה בחיפוש אחר בן גרים, אבל היא מסתיימת באופן לא ברור ללא החשיפה הצפויה. (אכזבה) במקום לראות איך הדמויות מגלות ומתמודדות עם היכולות החדשות שלהם, הסרט קופץ שנה שלמה לעתיד. (אכזבה) למעשה כל שימוש בכוחות מוגבל לאימונים בתוך מתחם סגור, תצוגות תכלית או סרט שמוקרן על מסך ברקע. (אכזבה) סצנת הקרב הראשונה מבטיחה עימות בין ריד לבן, עימות שמסתיים תוך חמש שניות. (הבנתם את הרעיון)

עם כל זאת, אין אכזבה גדולה יותר מרגע שיא מאכזב. גם סרט שמאכזב לאורך 90 דקות אבל מסתיים עם שיא מרהיב ישאיר את הצופים עם טעם טוב. במקרה הזה קיבלנו שיא בגובה גבעת נמלים, סטטי ברובו וקצר למדי שמצליח באופן בלתי ברור לסגור את כל הקצוות ולפתור את כל המחלוקות שגם ככה לא התממשו בשום שלב אחר בסרט.

לסיכום

אחרי קטילה שכזו אחזור ואציין שהסרט פחות רע מהרבה מההשוואות שנעשו לגביו. הוא פחות רע כי הוא כן מבדר בנקודות וכן פועל לשבור את הנוסחה הנפוצה של סרטי גיבורי העל. הוא בכל זאת רע כי הוא לא מתחייב לאף כיוון אחר ולא לוקח אף רעיון קדימה מספיק לכדי מימוש.

פורסם בקטגוריה חוות דעת. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

5 תגובות על מה ערן חושב על: ארבעה מופלאים

 1. זה כל כך מצער כל מה שקרה עם הסרט הזה. אני פשוט לא מצליח להתאושש מהליהוקים ההזויים לתפקידי המפתח. תחילה חשבתי שפוקס רצו לשרוף סרט ולחסוך בעלויות כדי לשמור על הזכויות אבל כשנחשף התקציב וכשהם הכריזו על סרט שני הם באמת לא הבינו לאן הרוח נושבת. חבל לי על ארבעת המופלאים ומה שיקרה איתם בעתיד (שזה כלום אחד גדול בחמש – שש שנים הקרובות) אבל אני מקווה שהם לא ימכרו בחזרה למארוול.

  • מאת ערן אביאני‏:

   זה אכן מצער.
   הייתי יכול להתגבר על דברים כמו הליהוק אם היינו מקבלים סרט טוב, ואני באמת מאמין שהיה חבוי בו הרבה פוטנציאל. אני גם מסכים שעדיף שלא ימכרו למארבל וילמדו למצוא את האנשים הטובים ביותר להפיק סרט כזה, במקום לתת תקציב ענק למישהו שהוציא רק פרויקט אישי שמוערך, לדעתי, הרבה מעבר למידה.

   • לדעתי הליהוק הוא אחת הבעיות הגדולות. נשים בצד את ג'וני סטורם ואיך השחקן שזכה בתפקיד קיבל אותו (דנו בזה מספיק) אבל כל השאר פשוט לא מתאימים. כל הקאסט הזה לא קשור לכלום.
    אתה נראה לי הבן אדם הראשון שאני נתקל בו שחושב כמוני בנושא של עתיד זכויות היוצרים של המותג. ניהלתי כמה ויכוחים בכל מיני קבוצות ואתרים בנושא וכולם היו נגדי בנושא. עד שנמעס לי והחלטתי לכתוב פוסט שלם לגבי הנושא (אתה מוזמן לקרוא אותו בקישור של השם).זה לא שאין להם את האנשים המתאימים, בריאן סינגר עשה עבודה מצויינת עם האקס מן למה לא להפוך אותו לאיש שירכז את כל תחום הקומיקס בפוקס.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>